google analytical

יבוא כלבים וחתולים לישראל – הנהלים החדשים

images-יבוא כלבים וחתולים לישראל – הנהלים החדשים

מרץ 01, 2018 images

יבוא כלבים וחתולים לישראל – הנהלים החדשים

  • כלבים וחתולים
  • מתן גל

החל מה-1 לאוגוסט 2017 עדכן משרד החקלאות את נהלי היבוא של כלבים וחתולים לישראל, כאשר חלק מנהלי היבוא לא השתנו.

החוקים שנקבעו ע"י משרד החקלאות מאוד ברורים ולא ניתן לעקוף אותם.

נהלי היבוא של כלבים וחתולים לישראל

החוקים קובעים שכל כלב ו/או חתול חייבים להיות מסומנים בשבב אלקטרוני תת-עורי. בנוסף לכך, על הכלב/החתול להיות לפחות בן 4 חודשים בעת הגעתו ארצה (למעט מדינות שמהן ניתן לייבא כלב/חתול בגיל 3 חודשים), על הכלב/החתול להיות מחוסן נגד כלבת, לעבור בדיקת נוגדני כלבת ולהיות מלווה בתעודת בריאות ווטרינרית.

שימו לב, שאם לא תמלאו את הדרישות במלואן, הכלב/החתול שלכם יישלח חזרה לארץ המוצא, ייכנס להסגר או במקרה הגרוע אף יומת.

מה השתנה בנהלי היבוא?

משרד החקלאות קבע בסעיף 8 לנהלי היבוא של ישראל כי יבוא כלבים וחתולים המחייבים רישיון יבוא, יטוסו לישראל באמצעות שטר מטען וישתחררו במסוף המטענים בלבד. כלומר, לא ניתן לשחררם דרך מסוף הנוסעים (טרמינל 3).

מי נדרש לרישיון יבוא?

עפ"י סעיף 1 לנהלי היבוא, כל כלב ו/או חתול חייבים ברישיון יבוא.

כלב/חתול המיובאים בליווי בעליהם כמטען חורג ו/או בתא הנוסעים, עד שניים במספר, פטורים מרישיון יבוא. בנוסף לכך, על הבעלים להוכיח ולהצהיר כי בעל החיים היה ברשותו לפחות 90 יום טרם הבאתם לישראל.

מה זה שטר מטען?

שטר מטען (AWB) הינו מסמך קבלה של מטען המונפק ע"י חברת התעופה. שטר המטען מציין את פרטי השולח, פרטי המקבל, תיאור וכמות המשלוח, מדינת המוצא, יעד הטיסה וכו'.

שטר המטען משמש כחוזה בין חברת התעופה ללקוח. חברת התעופה מנפיקה את שטר המטען לפני ש"המשלוח" יוצאת ממדינת המוצא.

מספרו של שטר המטען האווירי מורכב מ-11 ספרות, שמתוכם שלושת המספרים הראשונים מציינים את חברת התעופה.

"באמצעות שטר מטען"

האם הצלחתם להבין מה משרד החקלאות דורש ממכם?

מאז שינוי הנהלים, קבלנו לא מעט טלפונים. רובם, התקשרו להבין כיצד ניתן לייבא היום כלבים ו/או חתולים לישראל.

ובכן, "באמצעות שטר מטען" אומר שעליכם לשלוח את בעל החיים לישראל כמשלוח אווירי (כקרגו). כלומר, אתם לא יכולים לטוס מחוץ לישראל לתקופה קצרה ולחזור עם כלב/חתול בתא הנוסעים או בבטן המטוס כמטען חורג (excess luggage). אתם נדרשים לשלוח את בעל החיים כקרגו ולדאוג לכך שיהיה בידכם שטר מטען.

כיצד משיגים שטר מטען?

לרוב, בכדי להנפיק שטר מטען יש צורך בעמיל מכס אשר מוכן ו/או יכול להתעסק בהטסת חיות מחמד.

דרך נוספת היא להנפיק שטר מטען ישירות מול חברת התעופה. ישנן חברות תעופה אשר מוכנות להנפיק ללקוח שטר מטען ללא צורך בעמיל מכס. מניסיון, אין הרבה חברות שמוכנות לעשות זאת.

קצת על ההליך

בשדה התעופה במדינת המוצא, תצטרכו לגשת לטרמינל של הקרגו. שימו לב, שהתהליך לא מתבצע בטרמינל הנוסעים! בטרמינל של הקרגו, תצטרכו לפגוש את עמיל המכס ו/או את אחראי המשמרת של חברת התעופה שאיתה אתם מטיסים את בעל החיים שלכם.

בטרמינל של הקרגו תצטרכו להציג את הכלוב, המסמכים ואת בעל החיים. האחראי משמרת יבדוק אם הכלוב עומד בדרישות של IATA ואם כלוב ההטסה גדול מספיק לבעל החיים שלכם.

חשוב להדגיש: אחראי המשמרת ו/או עמיל המכס לא יבדקו את המסמכים! הם בדרך כלל לא מבינים בזה ולכן גם לא יתנו לכם אחריות שהכל תקין. את האישור להכנסת בעל החיים לישראל ניתן לקבל רק מהרשויות בישראל, שאליהם אתם צריכים לשלוח העתק של כל המסמכים כיומיים לפני הטיסה. בלי אישור הרשויות בישראל ושל הגורם המטפל במסוף המטענים בישראל, לא תוכלו להטיס את הכלב/החתול שלכם ארצה.

ברוב המדינות, יש להביא את בעל החיים לפחות 3-6 שעות לפני הטיסה. הגורם שינפיק לכם את שטר המטען אמור לציין בפניכם מתי ואיפה עליכם להיות בשדה התעופה בכדי שניתן יהיה להטיס את הכלב/החתול שלכם לארץ.

בשדה התעופה של מדינת המוצא התהליך אמור להיות קצר יחסית (30-60 דקות). לעומת זאת, התהליך בישראל הינו ארוך ועשוי לקחת בין 3-8 שעות! בשדה התעופה בן גוריון התהליך ארוך מכיוון שעליכם לעבור אצל כמה וכמה גורמים (כגון: חברת התעופה, מכס, ווטרינר ועוד), עד אשר תוכלו לשחרר את בעל החיים שלכם.

כמה זה עולה?

אין ספק שזה החלק שהכי מעניין אתכם – חלק זה מאוד משמעותי בקבלת ההחלטה שלכם. ובכן, מאז שינוי הנהלים, להביא גור לישראל יעלה לכם הרבה יותר! אם בעבר הייתם יכולים לטוס ולחזור עם הגור (בתא הנוסעים או בבטן המטוס כמטען חורג), היום לא ניתן לעשות זאת.

לצורך השוואה, הטסת כלב גדול (עם כלוב ענק) בתא המטען, כמטען חורג, עולה בין $200 ל-$400. אם תצטרכו לשלוח כלב גדול כזה כקרגו, המשלוח יעלה לכם מעל $1,500. אם זה לא מספיק, ישנן חברות תעופה שיגבו עבור כלב גדול כזה מעל $3,000!

ברור, שאם מדובר בגורים ובכלבים ו/או חתולים קטנים אז ההפרשים לא אמורים להיות כל כך גדולים. אך, בכל זאת, עדיין מדובר בהפרשים משמעותיים. בנוסף לכך, עליכם לקחת בחשבון כי מעבר לעלויות ההטסה קיימות עלויות נוספות, כגון: מכס, עלות הנפקת שטר המטען ועוד.

חשוב לזכור, שעליכם להוסיף לכל העלויות הללו גם את עלות רכישת בעל החיים, עלות הכנת המסמכים, הטיפולים הווטרינרים, השירות של המגדל, רכישת כלוב ההטסה וכו'. לעלויות אלה אין קשר לתהליך הסופי. תהליך ההטסה והעלויות הללו היו גם לפני ששינו את הנהלים.

לדוגמא: הטסת כלב קטן מאנגליה (לא מדינה זולה), שהגיע לארץ לאחר שינוי הנהלים: אם הלקוח היה יכול לטוס ולהביא את הכלב, העלות ללקוח הייתה כ-$600 (כרטיס טיסה הלוך ושוב ללקוח + כרטיס טיסה לכלב בתא הנוסעים). בעקבות השינוי, הכלב היה חייב להגיע לישראל כקרגו. הלקוח שילם כ-1,000 פאונד להטיס את הכלב ארצה באמצעות שטר מטען. בנוסף לכך, הלקוח שילם כ-4,000 ₪ בכדי לשחרר את הכלב בישראל (מע"מ, פקודת מסירה, עמילות מכס, אחסנה וכו'). תוסיפו לזה גם את הזמן שהלקוח היה בשדה התעופה (כ-10 שעות) – הכלב נחת ב-9:00 בבוקר והשתחרר בסביבות 19:00!

מומלץ לקרוא גם את המאמר שכתבנו על כמה עולה להטיס כלב

האם לרכוש גור בחו"ל?

למרות שזה מתנגש עם העבודה והפרנסה שלנו, נשמח אם אנשים ירכשו פחות גורים בחו"ל ויתחילו לאמץ כלבים וחתולים כאן, בישראל. קיימות לא מעט עמותות אשר עושות עבודה מדהימה ובעלי החיים שהן מחזיקות מחפשים בית חם ואוהב!

אם אתם בכל זאת רוצים לרכוש גור בחו"ל, תעשו זאת רק אצל מגדלים/מקומות, שקבלתם עליהם המלצות מאנשים שאתם מכירים היטב ובנוסף לכך, תשתדלו לשלם בתשלומים. התחום מלא בתרמיות, ושמענו על לא מעט מקרים, שבהם אנשים איבדו מאות אם לא אלפי דולרים ולא קיבלו את הגור…

האם ניתן לעשות את התהליך באופן עצמאי?

אנחנו נשאלים לא פעם, האם ניתן להביא לישראל כלב/חתול לבד. התשובה אינה ברורה וחד משמעית, אך לרוב, התשובה היא, שכן. מה שכל כך יפה בעולם המודרני של היום, זה שאת רוב הדברים ניתן לעשות לבד.

האם זה מומלץ? לא! לדעתנו, השאלה היא לא "האם ניתן לעשות את התהליך לבד", אלא, אם אתם רוצים/מעוניינים לעשות תהליך כה מסובך, ארוך ויקר, ללא עזרה ותמיכה של מומחים?

אנחנו יכולים לעזור!

קודם כל, לפני שאתם בכלל מתחילים להתקדם מול המגדלים, מומלץ ליצור איתנו קשר, בכדי שנוכל לתת לכם טיפים ומידע. בנוסף לכך, מכיוון שמדובר בתהליך יקר עם לא מעט מסמכים, אולי כדאי לכם לבדוק את שירות הייעוץ וניהול ההטסה שלנו. השירות אינו יקר ואנו מבטיחים כי שירות זה יעזור ויקל עליכם באופן משמעותי.

אנו ב-Pets2Fly יכולים לספק לכם כל שירות אותו תבקשו. אנו יכולים לעשות את המינימום הנדרש או הכל כולל הכל, בלי שתצטרכו להרים אצבע ו/או לבזבז מזמנכם היקר. אנו עובדים עם סוכנים אמינים וטובים בכל רחבי העולם ולכן, אנו מסגולים לספק שירותים ברוב מדינות העולם.

אם אחרי כל מה שכתבנו, אתם עדיין מעוניינים להביא כלב/חתול מחו"ל, צרו איתנו קשר ואנחנו נדאג לכל מה שצריך עד אשר בעל החיים שלכם ישתחרר בשדה התעופה ונודיע לכם לבוא ולקחת אותו הביתה.

מאמרים מעניינים

hebrew-pets-img

צור קשר